تبلیغات
KIMIA - بازار كار رشته شیمی
1389/02/1

بازار كار رشته شیمی

• نوشته شده توسط: KIMIA SAHANDLAR

بازار كار رشته شیمی

بازار كار رشته شیمی

 

شیمی از جمله معدود رشته‌هایی است كه فارغ‌التحصیل آن می‌تواند همیشه مشغول به كار باشد. چون هر كارخانه‌ای كه دایر شود، در بخش كنترل كیفیت كالاهای ساخته شده نیاز به یك شیمی‌دان دارد. در تمام صنایع نیز احتیاج به فارغ‌التحصیلان شیمی داریم تا مواد اولیه را با توجه به استانداردهای جهانی بررسی كرده و رد یا قبول كنند. در مقطع لیسانس شیمی دارای دو گرایش محض و كاربردی است. فارغ‌التحصیل شیمی محض در شروع یك فعالیت صنعتی نقش دارد چرا كه او راهكارهای تئوریك ساخت یك ماده را ارائه می‌دهد و سپس یك فارغ‌التحصیل شیمی كاربردی و یا مهندس شیمی طراحی نیمه صنعتی ماده مورد نظر را ارائه می‌دهد.

 

موارد جذب فارغ التحصیلان رشته شیمی

 

- طرح، نظارت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی كوچك و بزرگ شیمیایی در سطوح مختلف كاربردی و علمی محض، در دانشگاه‌ها، كارخانجات و مراكز تحقیقاتی، به منظور ارتقای كمی و كیفی محصولات مورد نیاز جامعه.

 

- مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاه‌های كنترل كیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش كمیت و كیفیت محصولات تولیدی و همچنین مواد مصرفی كارخانه‌ها و صنایع.

 

- ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها وعهده‌دار شدن مسوولیت هدایت آزمایشگاه‌ها، دبیرستانها و موسسات آموزشی.

 

- ارائه طرح‌های پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره‌وری از آن‌ها و جلوگیری از صادرات بی‌رویه مواد اولیه ارزشمند و تبدیل آن‌ها به محصولات واسطه‌ای كه ارزش اقتصادی بالاتری دارند.

 

- ارائه خدمات در كارخانجات پتروشیمی، پلاستیك، لاستیك، رنگ و رزین، الیاف، صنایع غذایی، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها . آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین كادر علمی دانشگاه‌ها و سایر مراكز علمی. كمك به توسعه صنایع دستی كه در سطح گسترده‌ای در جامعه پراكنده هستند؛ از جمله ساخت رنگ‌های بهتر و متنوع‌تر، بخصوص استفاده از رنگ‌های طبیعی موجود در صنعت فرش.

 

- چرم‌سازی

 

- موادغذایی

 

علاوه بر موارد فوق یك شیمیست می‌تواند با كمترین امكانات كارگاه كوچكی دایر كرده و بعضی از مواد مورد نیاز جامعه را تولید كند. دوره كارشناسی ارشد شیمی دوره‌ای با گرایش‌های تخصصی در شش گرایش (شیمی آلی ، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیك، شیمی كاربردی و فیتوشیمی) است.

 

  • شیمی آلی

زمینه‌ای است که از دیدگاه تکنولوژی اهمیتی فوق‌العاده دارد. شیمی آلی شیمی رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب ، رنگینه‌ها و پلاستیک‌ها ، بنزین و لاستیک چرخ است. شیمی آلی، شیمی غذایی است که می‌خوریم و لباسی است که می‌پوشیم. از جمله فرصت‌های شغلی ممكن می توان برای افراد متخصص در این گرایش می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

سنتز ترکیبات آلی: كار درمراكز داروسازی و كمك به سنتز دارو ومواد آرایشی بهداشتی.

طیف سنجی آلی: كار  در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد شیمیایی كنترل كیفی.

صنایع شیمی آلی و پلیمر: ارتباط تنگاتنگی بین شیمی آلی و شیمی پلیمر وجود دارد. سنتز پلیمرهای جدید، اصلاح ساختار پلیمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ایجاد خواص جدید برای كاربردهای خاص می‌تواند انگیزه‌ای برای كارخانجات و مراكز علمی برای استفاده از یك كارشناس ارشد شیمی آلی باشد.

سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی: بسیاری از صنایع فعال شیمی مخصوصا "بخش‌های درگیر با پترشیمی و نفت شاخه‌ای از شیمی آلی هستند كه با بررسی مكانیسم واكنش‌ها و سنتیك آن‌ها می‌توان اطلاعات ارزشمندی بدست آورد و برای ساخت كاتالیزورهای جدید و افزایش سرعت واكنش‌ها و نیز افزایش راندمان تولید از آن‌ها استفاده كرد كه اینهه همه از تخصص‌های یك شیمی‌دان آلی است.

بیوشیمی: بیوشیمی بررسی شیمی سیستم‌های زیستی است. كه ارتباط تنگاتنگی بین آن و شیمی آلی برقرار است. یكی دیگر از مراكز جذب شیمی دان آلی می تواند این مراكز باشد.

  • شیمی معدنی

فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی در  مراكز  علمی و پژوهشی می توانند به  بررسی

- كاتالیزورها

- شیمی آلی – فلزی 

- صنایع معدنی

- مطالعات الکتروشیمیایی کمپلکس های معدنی

- نانو ذرات بپردازند و نیز در صنایع مختلفی مانند استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی تولید انواع مواد شوینده ضدعفونی كننده پاك كننده و... مشغول به كار شوند.

  • شیمی تجزیه

کنترل کیفیت محصول

بیشتر صنایع تولیدی نیازمند به تولید با کیفیت یکنواخت هستند. برای کسب اطمینان از برآورده شدن این نیازمندی مواد اولیه و همچنین محصول نهایی تولید ، مورد تجزیه‌های شیمیایی وسیعی قرار می‌گیرند.

نمایش و کنترل آلوده کننده‌ها

فلزات سنگین پسمانده‌های صنعتی و حشره کشهای آلی کلردار ، دو مشکل کاملا شناخته شده مربوط به ایجاد آلودگی هستند. به منظور ارزیابی چگونگی توزیع و عیار یک آلوده کننده در محیط ، به یک روش تجزیه‌ای حساس و صحیح نیاز است و در کنترل پسابهای صنعتی ، تجزیه شیمیایی روزمره حائز اهمیت است.

مطالعات پزشکی و بالینی

عیار عناصر و ترکیبات مختلف در مایعات بدن ، شاخصهای مهمی از بی نظمی‌های فیزیولوژیکی می‌باشند. محتوی قند بالا در ادرار که نشانه‌ای از یک حالت دیابتی است و وجود سرب در خون ، از شناخته‌ترین مثالها در این زمینه می‌باشد. كه همه به تجزیه كیفی و كمی نیاز دارند

عیارگیری

از دیدگاه تجارتی در برخورد با مواد خام نظیر سنگهای معدنی ، ارزش سنگ معدن ، از روی فلز موجود در آن تعیین می‌شود. این موضوع ، مواد با عیار بالا را نیز غالبا شامل می‌شود. بطوری که حتی تفاوت کم در غلظت می‌تواند از نظر تجاری تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بنابراین یک روش تجزیه‌ای قابل اعتماد و صحیح از اهمیت اساسی برخوردار است.

  •  شیمی فیزیك

در كشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی شیمی فیزیك در مراكز پژوهشی و علمی است كه می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در صنایع مختلف شیمی منجر شود. با بررسی، تعیین سمت و سوی واکنش، تعادل در واكنش های شیمیایی و تعادلات فازی، تغییرات انرژی، الکتروشیمی و سینتیک شیمیایی (Chemical Kinetic)می‌توان صنایع مختلف شیمی را به سمتی هدایت كرد كه بیشترین سود ممكن را بدست آورد و همچنین از اتلاف انرژی جلوگیری و راندمان تولید محصول را افزایش داد.


نظرات()